חומוס באשדוד

אבו חסן, אבו עמר, אבו גוש ועכשיו אבו אשדוד

5 המנות שאתם חייבים לאכול באשדוד

אצלנו הקרקורים מתחילים בשעות הבוקר המאוחרות, הרי בשונה מכולם, אנחנו עובדים כל היום עם אוכל (רחמים עלינו..) מה שגורם לנו להיות רעבים, בערך כל היום...!

צ'פלין- ההתמכרות הבאה שלכם!

בר -מסעדה עם טעם חדש בסגנון ישן

איפה אוכלים בפסח?

כתבה כשרה לפסח

המסעדות שיפנקו אתכם גם בחג הפסח

מאחורי הקלעים של טו-גייז מוסד קולינרי בין דורי

ממנגל קטן במרכז רוגוזין, טו-גייז הפכה למוסד קולינרי בין דורי שמאכיל את אשדוד כבר 3 עשורים

סיפורי מרק

החברה לתיירות אשדוד משיקה את שבוע המרק הישראלי

בעלי העסקים באשדוד אומרים :״עד כאן״ – 10 בינואר: יום ללא אשראי

נאמר כבר כמעט הכל על מצבם של העסקים הקטנים בישראל. וכמעט הכל נכון. בעיות עולות וצפות מחדש כבר שנים אך כמו שהן קמות כך הן נופלות.

מהפכה במטבח של מסעדת אנדיב

תפריט חדש, סלופי ג'ו ועוד טעמים מוכרים במחירים שווים לכל כיס.

השף המאוהב

שלומי חזוט במאסטר שף

יום רביעי   25/03/2015

על טעם ועל ריח/ סיון קידר

למה ילדים בררנים יותר, מה הופך אותנו לאניני טעם ומהו הטעם האוממי? אשדוד בתפריט פורסת לפניכם 10 עובדות מרתקות על חוש הטעם שלנו.
על טעם ועל ריח/ סיון קידר | מגזין אשדוד בתפריט | פורסם: 25/03/2015

1. הטעם אותו אנו חשים הוא שילוב ארבעת הטעמים הבסיסיים, חמוץ, מתוק חריף ומר. לכל טעם קולטנים המפוזרים על פני הלשון ובחלל הפה. בקדמת הלשון מרוכזים קולטנים, הרגישים לטעם המתוק, בצידיה קולטנים הרגישים לטעם המלוח (מקדימה) והחמוץ (מאחור), ואילו בצידה האחורי של הלשון מרוכזים הקולטנים הרגישים לטעם המר.

Article -tongue 

2. טעם בסיסי נוסף נקרא אוממי. זהו הטעם הבלתי מוגדר של החומר גלוטמט. חומר זה מגביר את הטעמים האחרים ונוהגים להוסיף אותו למזונות מסוימים בצורת מונסודיום גלוטמט (MSG). בחומר זה משתמשים בעיקר במטבח של המזרח הרחוק ובמגוון מוצרים מתועשים (חטיפים, אבקות מרק ועוד). כיום ידוע כי ה- MSG  עלול להגביר אלרגיות והפרעות קשב וריכוז.

3. בלשון פזורים 7,500 קולטני טעם, ובאף 450 קולטני ריח. חושי הטעם והריח פועלים במשולב, ולכן כשאנו מצוננים קולטני הריח אינם ממלאים תפקידם, וגם האוכל מאבד מטעמו.

 Article -nose

4. חריפות אינה נחשבת לטעם, מכיוון שהיא מגרה קולטני כאב בפה ובלשון, ולא קולטני טעם.

 Article -spicy

5. אנינות טעם נובעת מרגישות גבוהה לטעם המר. אנשים עם רגישות גבוהה לטעם מר נוטים להיות בררנים יותר מאנשים שאינם רגישים למרירות. 

6. לילדים יש יותר קולטני טעם מלמבוגרים, ולכן רבים מהם בררנים יותר לסוג המזון וטעמו. פרט לכך, ילדים מתנסים בסוגי מזון וטעמים שונים ובוחנים את מרקמם, צבעם, טעמם וכו'. הם לומדים מה נעים להם, ויודעים להפריד פריטי מזון זעירים בפיהם בזכות יכולתם להתמקד באכילה עצמה, להבדיל ממרבית המבוגרים, אשר צורכים מזונם תוך עיסוק במכשירים ניידים, מסכים, עיתון, בזמן נסיעה וכו' (לפחות בעולם המערבי). מחקרים מצאו כי גם לשפים רגישות גבוהה יותר לטעם המריר.

 Article -kids

7. חוש הטעם שלנו הוא מפותח מאוד והוא נותן לנו מידע לגבי המזון הנכנס אלינו לפה. הוא גם מזהיר אותנו מפני סכנות בריאותיות - אוכל שדוחה אותנו הוא בדרך כלל מסוכן לאכילה. מספיק לטעום פעם אחת אוכל שטעמו נורא, כדי שהגוף ילמד לזהות את ריחו וימנע מכם לנסות להכניסו שוב לגוף.

8. תינוקות מתרגלים לטעם של המזון אותו צרכה אימם במהלך ההריון. כך למשל, פעוטות לאימהות ששתו מיץ גזר בהריון העדיפו לאכול גזר מרוסק מירקות אחרים. מכך אנו למדים כי חשוב לאם ההרה לצרוך מגוון טעמים ואת כל אבות המזון, לבניית תשתית בריאה וצריכת מזון מגוונת גם לדור העתיד.

 Article -pragnent

9. נמצא כי תינוקות הניזונים רק מהנקה אחרי גיל 9 חודשים יהפכו לבררנים יותר, ויתקשו להתרגל למגוון טעמים רחב.

10. חוקרים גילו כי לכל עם כמות קולטנים שונה לסוגי הטעמים השונים. להודים למשל, אין קולטנים רבים למרירות (אולי כאן טמונה הסיבה לתבלינים החזקים בהם משתמשים במטבח ההודי), לרוסים, לעומת זאת, הכי הרבה קולטנים למרירות.

 Article -spices

 בתחתית העמוד ניתן להגיב, ואף לכתוב לנו על הנושאים אותם תרצו לקרוא במגזין אשדוד בתפריט!