UpArrow

אשדוד בתפריט

אשדוד בתפריט גאה להיות אתר הבית של עולם הקולינריה, הבילוי והתרבות של העיר אשדוד. איגדנו יחד את כל המסעדות, בתי הקפה, מקומות הבילוי וכל מה שחדש ונכון לכם! באתר תוכלו להזמין משלוח ממסעדות, להזמין מקום ישיבה או ליהנות מהמגזין המגרה שלנו, המתובל באינספור סיפורים טעימים.

צ'יפס הולנדי עם נשמה ישראלית

בירידה לחוף הקשתות ברחוב רוגוזין, לצידה של 'קזה אונו' המיתולוגית שנראה כי כבר מזמן כיבתה את האורות, התמקמה לפני מספר חודשים מסעדת 'הולנד צ'יפס' עם ריחות שיעלו זיכרון מתוק אצל כל מי שזכה לבקר במדינה המדהימה או סתם כי הוא אוהב דגים מטוגנים בחסד עליון. כבר בשיחת הכרות ראשונה מעל דלפק המסעדה, תוכלו להבין כי השירות הוא חוצלארץ לגמרי וממש לא מקומי

שירן כהן שי | | 7/10/2018

בירידה לחוף הקשתות ברחוב רוגוזין, לצידה של 'קזה אונו' המיתולוגית שנראה כי כבר מזמן כיבתה את האורות, התמקמה לפני מספר חודשים מסעדת Fish & Cihps הולנדית עם ריחות שיעלו זיכרון מתוק אצל כל מי שזכה לבקר במדינה המדהימה או סתם כי הוא אוהב דגים מטוגנים בחסד עליון. כבר בשיחת הכרות ראשונה מעל דלפק המסעדה, תוכלו להבין כי השירות הוא חוצלארץ לגמרי וממש לא מקומי, חיוך מאוזן לאוזן, קבלת פנים נעימה ומענה מהיר לכל שאלה. העסקית שהזמנתי כללה כמות נדיבה מאוד של צ'יפס מטוגן באופן מדויק להפליא, בלי שום טיפת שמן שמתגלה על הנייר, 6 חתיכות של דג קוד מטוגן עם פריכות מושלמת שעוטפת דג נימוח שנמס בפה ברגע, יחד עם רטבים פיקנטיים שהקפיצו את הטעם ושכנעו אותי לרכוש אותם בסיום, יחד עם עוד מטעמים כשרים מיובאים במיוחד מהולנד.

העיר הציורית איינדהובן בהולנד מסוגלת לגרום לכל עובר אורח להתאהב בה, בדיוק מה שקרה לאיזבל, בחורה צעירה מצרפת שחיפשה פורקן בטיול אחרי סיום הלימודים, אך בסופו של דבר התאהבה לא רק בעיר, אלא בגבר, שלימים הפך לבן זוגה ולאב ביתה. כיום, איזבל (41) נשואה לסטיבן (56) ריאוול, שניהם חובקים ילדה משותפת מהל בת ה-6 ולאיזבל ילדה בוגרת מיחסים קודמים שעודנה בחו"ל בלימודים. איזבל עונדת שרשרת של מגן דוד ולצידו לב, מה שמבהיר באופן מיוחד את אהבתה לעם היהודי ולרצון התמידי שלה להיות במקום אליו היא שייכת, אך מאז ומתמיד ציינה בפני בעלה סטיבן, כי אין לה כוונה להעתיק את מגוריה של המשפחה לישראל, לאור העובדה כי סטיבן בזמנו לא היה יהודי (כיום הוא בתהליך גיור) וכי החיים באיינדהובן טובים אליהם; עבודה טובה בחברת הענק 'פיליפס', בית נוח ונעים, חינוך יהודי לילדות וכמובן שלווה ונחת. אך כנראה שסטיבן ידע שבתוך תוכה, ליבה של איזבל לא ייתן לה מנוח עד שתתאחד עם אדמת ארץ ישראל. אפילו אימו של סטיבן בירכה אותם לדרך צלחה, למרות הכאב שלא תתראה איתם לעיתים קרובות. איזבל מספרת "אמא של סטיבן אוהבת אותנו, היא לא מבינה למה באנו לישראל כי היא מכירה את ישראל רק מהחדשות. אך כשמהל נולדה, היא קנתה לה מגן דוד וזה נורא ריגש אותי, למרות שהיא עצמה לא יהודייה".
בחופשה קצרה שהגיחו לישראל הם לפני הכול התאהבו באחדות העם, הבינו שיש פה משהו מיוחד שאין בהולנד, "האנשים חמים ומאוד משפחתיים, עוברי אורח מאחלים לנו בהצלחה, אנשים זרים מזמינים אותנו להתארח אצלם וזה מה שמשך אותנו בישראל". סטיבן ידע שאם הם יעברו לגור בישראל, זו תהיה עיר נמל עם חוף ים, במקום רגוע ולא גדול מידי וזה בדיוק מה שעשו לפני שנה וחצי, התמקמו באשדוד והתאהבו תוך שנייה.  "אמרתי לסטיבן אנחנו לא יודעים את השפה, אך הוא היה כל כך משוכנע, אז אמרתי לו אני אתן לזה צ'אנס, בייחוד כשהוא אמר לי שהוא לא רוצה להגיע לישראל בשביל עצמו, אלא בשביל הבת שלנו, כי היא יהודייה והיא צריכה ללמוד על הזהות האמיתית שלה".
סטיבן אמר לאיזבל, אנחנו ניסע, נתמקם ונכין צ'יפס! וכך היה. לפני כשלושה חודשים נפתחה 'הולנד צ'יפס' מסעדה הולנדית עם קונספט מוכר בעולם אך נורא ייחודי בישראל ובפרט באשדוד. התפריט מצומצם ומכיל דגים מטוגנים וצ'יפס הולנדי מיובא ממפעל שמכין במיוחד עבורם צ'יפס כשר " אנחנו כל הזמן מחפשים חומרי גלם מיוחדים מהולנד בכדי שהאנשים יוכלו ליהנות מהטעם המקורי. בהתחלה ייבאנו תפוחי אדמה מהולנד, אבל הטמפרטורה השונה קלקלה אותם, אז אנחנו מזמינים מחווה מיוחדת את הצ'יפס קפוא ואנחנו מטגנים במטבח שלנו, את הדגים אנחנו מכינים דג קוד טרי במקום וכמובן דואגים להחליף את השמן כל יום.  יש לנו מתכון סודי שסטיבן הביא איתו מנדלנד, היה לו את אותו הדבר בהולנד, בית קפה ומסעדת Fish & Cihps , הוא רצה לעשות גם בית קפה, אולי בעתיד".
אם בהולנד הזוג היה רגיל לחיות את חייו הפרטיים בלי שאף אחד יתערב לו, בייחוד לא עוברי אורח, ברגע שנחתו בישראל הבינו שכאן לא הולנד. "התרגלנו לחוצפה של האנשים בישראל, באנו לכאן ואנחנו מקבלים את האנשים כפי שהם, אנשים באים לאכול אצלנו ותמיד מנסים ללמד אותנו איך לבשל, בהולנד זה לא היה קורה. אך מצד שני, האנשים גם באים ומברכים אותנו על פתיחת העסק, למרות שאנחנו לא מכירים. בראש השנה הכי הרגשנו את השוני וזה בדיוק מה שמשך אותנו מלכתחילה. אחרי שחברה ביטלה את ההזמנה שלה לאירוח בערב החג, בכיתי וחשבתי שנעשה את החג לבד, אך לפתע נכנס מישהו זר ואמר שהוא רוצה לארח אותנו בערב החג! בהתחלה זה היה קצת מביך, אך ברגע שדפקנו על דלת ביתו, זו הייתה הכנסת אורחים נפלאה שלא נשכח בחיים, היום הם החברים הכי טובים שלנו, כמו משפחה, ככה זה בישראל".

הזוג ריאוול, בשונה מישראלים רבים, לא ממהר לפתוח עוד עסקים ולהפוך את 'הולנד צ'יפס' לרשת עם סניפים נוספים, הם הגיעו למקום חדש, ניצלו את האותנטיות שלהם לטובת עסק מצליח, אך לא התכוונו להתעשר ממנו, אלא לחיות את החיים, ליהנות מהעסק בעצמם ולא לתת לזרים לנהל אותו. " אנחנו נשארים עם הרגליים על הקרקע, הרבה אנשים חושבים כל הזמן רק על כסף והם מפספסים את החיים עצמם, אנחנו עובדים מ-8 בבוקר עד 10 בלילה, נורא קשה אך אנחנו נהנים מזה".

אין ספק כי זה סיפור אהבה, שלהם ושלנו. הם התאהבו בארץ הקודש ואנחנו מתאהבים בשלווה, בנחת, ברצון לחיות על הילוך איטי ואיך שלא, במקום החדש שמספק לנו עוד מחווה טעימה בעולם הקולינרי הפרטי שלנו ושלכם.

 חשבון

ארוחה עסקית:

 צ'יפס רגיל

 דג (6 חתיכות)

 3 רטבים

 פחית שתייה

סך הכול: 45 ש"ח

 

לתפריט המסעדה:
הולנד צ'יפס אשדוד, לחץ כאן!

 

צילום: שירן כהן שי